Tog en tur in till staden för att kolla in julbasaren, men fram för allt att lyssna till Donald Paulsson och hans eminenta band. Låtar bl.a. som Pärleporten, Vikingarnas bästa samt barnatro. En musikstund vi tre olika tidpunkter. Mycket trevligt.
Full fart på försäljningen också och det var fullt surr från alla arbetsbin. Bidrottningen var tyvärr indisponerad, hade nyss kommit hem från NUS efter batteribyte.
Kapellmästaren med alla tillbehör för att få till en välljudande orkester.
Publikvimmel.
Mera vimmel.
Gamle(förre) vaktis njöt i fulla drag av musiken.
När jag ändå var in till staden passade jag på att skaffa de ingredienser som fattades för mitt i tiden närliggande kakbak, för att kunna bjuda gäster på hembakt till julen. Minst sex olika sorter till att börja med. Sedan blir det väl kanelbullar, samt tärnakaka som barnbarnet från Lidingö gillar.