Lördag den 17:e dec. kan bli historisk. Som alla säkert uppsnappat dog Nordkoreas diktator Kim Jong-Il. Mindre än en timme efter beskedet satte aktiviteter igång runt om i världen. I Sydkorea och Japan hölls krismöten. Asienbörsen reagerade negativt. President Obama står i nära kontakt med Sydkoreas president Lee Myung-bak för att “övervaka läget”. I aftonbladet säger en rubrik: Världen har all anledning att oroa sig för maktstrid i det extremt slutna kärnvapenlandet.
Kan det då betyda att man kanske startar krig för att ena folket? Förhoppningsvis är det inte så illa. Sökte i dag på Google om Koreas historia. Hamnade även på Wikipedia.
De arkeologiska spåren går tillbaka till 8000 f. Kr. Så det är ett väldigt gammalt land som alltid varit utsatt för stridigheter och tidvis varit under Kinesisk och Japansk överhöghet.
Minns ju själv mycket väl Koreakriget som startade 25 juni 1950 och räckte till den 27 juli 1953.
Tekniskt sett är Nord och Sydkorea fortfarande i krig.
I Koreakriget var både Ryssland Amerika och Kina inblandade. Till slut även FN. Landet delades då vid 38:e breddgraden. Hur som helst en fantastisk intressant läsning om landets historia.
2 svar på ”Historisk lördag ??”
Kommentarer är stängda.
Korea har problem helt klart
kunde önska att de hittar en lösning snart
Men jag vill kommentera en lördag historisk
utan att bli diktatoriskt
Vill bara alla i Korea och resten av världen
sänka för stunden svärden
Njuta av julen som stundar snart
det vore väl underbart
Men hur diktatoriskt jag än är
så blir det inte bättre än såhär
Men till alla som besöker din sida
vill jag lite julglädje sprida
Till dig och de dina
jag hoppas julglädjen vina
Julen i antågande är
och jag är si så där
jobbat så jag kan inte tänka
men vill alla er en GOD JUL skänka
Ha nu det så gått det bara går
vi har ju snart ett nytt år
Njut av det som av detta återstår
bättre än så här jag ej förmår
Så det som räknas jag skickar
tankar och jag nickar
För ni värda är en god jul
jag hoppas ni får kul
Ha det nu så bra
för nu jag stax till stugan dra
GOD JUL, GOD jul
Tror inte man ska oroa sig allt för mycket. När jag åkte till Sydkorea förra året så var det precis efter ”den allvarligaste situationen på mycket länge”. När Nordkorea sköt artillerield och dödade 2 militärer och 2 civila Sydkoreaner.
Men i Seoul märktes ingenting, annat än att det var bilder på militärer på TV. Och folket där rykte på axlarna och sa att så här var de vana att ha det.